Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Wychowanie komunikacyjne w szkole podstawowej

Wychowanie komunikacyjne w szkole podstawowej


Nowy rok szkolny już wystartował, a to oznacza nowe wyzwania zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli. Edukacja w szkole podstawowej obejmuje współcześnie nie tylko teoretyczną wiedzę z zakresu nauk ścisłych i humanistyki, ale także praktyczne przygotowanie dzieci do pełnienia odpowiedzialnych funkcji w grupie, funkcjonowania pośród rówieśników czy radzenia sobie z zadaniami, jakie pojawią się po kilku godzinach spędzonych w szkolnej ławce. Jednym z przedmiotów obowiązkowych w klasach IV-VI szkoły podstawowej, który pozwala najmłodszym rozwijać pasje konstrukcyjne i zamiłowanie do majsterkowania, pozostaje technika. Już w poprzednim roku szkolnym Ministerstwo Edukacji wprowadziło rozporządzenie, zgodnie z którym w ramach zajęć z techniki pojawia się blok lekcji z wychowania komunikacyjnego, choć szkoły mogą organizować zajęcia z wychowania komunikacyjnego już na wcześniejszych etapach. Czym jest ów format zajęć, do czego przygotowuje nasze dzieci, dlaczego ma tak istotny wpływ na ich bezpieczeństwo w przyszłości? Tego dowiedzą się Państwo z tego artykułu.

  • Wychowanie komunikacyjne - w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych

  • Zajęcia prowadzone z myślą o nauce dobrych nawyków przyszłych kierowców

  • Szkolna Przygoda - rekomendowany podręcznik do wychowania komunikacyjnego

 

Wychowanie komunikacyjne - w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych

Wychowanie komunikacyjne to stosunkowo nowy blok zajęć dla szkół podstawowych, choć elementy jego programu pojawiały się już w przeszłości w ramach przedmiotów tj. przysposobienie obronne, technika czy zajęcia dodatkowe przygotowujące do egzaminu na kartę rowerową. Chodzi o to, by przygotować najmłodszych do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym, począwszy o nauki bezpieczeństwa przechodzenia przez jezdnię, po poruszanie się po ulicy na jednośladzie.

 

Zajęcia prowadzone z myślą o nauce dobrych nawyków przyszłych kierowców

Dzięki zajęciom z wychowania komunikacyjnego uczniowie szkół podstawowych dowiedzą się, jakie mogą być konsekwencje przechodzenia przez ulicę ze wzrokiem skupionym na ekranie smartfona czy zbyt brawurowej jazdy hulajnogą elektryczną. Przygotują się także do egzaminu na kartę rowerową, a przy okazji poznają podstawowe zasady ruchu drogowego, które mogą w przyszłości pomóc im zostać dobrymi kierowcami. To świetna okazja do przyswojenia dobrych nawyków na drodze.

 

Szkolna Przygoda - rekomendowany podręcznik do wychowania komunikacyjnego

Szkolna Przygoda to przygotowany pod patronatem Ministra Edukacji podręcznik do wychowania komunikacyjnego zawierający zwarte bloki tematyczne, tematy poszczególnych lekcji, jak również praktyczne porady i wskazówki, pomocne zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli prowadzących zajęcia z tego cyklu.

Data publikacji: 03-10-2024