Znajdź swoje wymarzone studia w Warszawie

Stypendia naukowe i socjalne – jakie są dostępne i jak się o nie ubiegać?

Stypendia naukowe i socjalne – jakie są dostępne i jak się o nie ubiegać?


Chociaż kształcenie na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym jest bezpłatne, to podręczniki i różnego rodzaju pomoce naukowe już niekoniecznie. Co więcej, kształcenie w dużym ośrodku akademickim generuje wysokie koszty życia. Studenci mają szansę zdobyć dodatkowe środki finansowe na naukę, korzystając z różnego rodzaju stypendiów.

Czym jest stypendium?

Stypendium to świadczenie pieniężne, które jest przyznawane studentom za wybitne wyniki w nauce lub osiągnięcia w innych dziedzinach, a także osobom w trudnej sytuacji materialnej. Tego typu wsparcie finansowe dla wielu studentów jest szansą na opłacenie akademika oraz zakup niezbędnych pomocy naukowych. Stypendium może wypłacać uczelnia, ale również inne podmioty, np. organy administracji publicznej. Zasady przyznawania stypendiów ustalane są indywidualnie przez każdy podmiot w wewnętrznym regulaminie. Najczęściej wsparcie finansowe przyznaje się na wniosek studenta. 

Jak dostać stypendium socjalne?

O stypendium socjalne mogą ubiegać się studenci, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Do jego uzyskania niezbędne jest przedstawienie dokumentów potwierdzających dochody. Próg dochodowy, czyli maksymalna wysokość dochodów na jedną osobę w rodzinie, ustalany jest przez rektora uczelni. Student może zostać również uznany za osobę samodzielną finansowo, wówczas dochody jego rodziny nie są brane pod uwagę. Osobom z niepełnosprawnościami stypendium socjalne jest przyznawane automatycznie na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wysokość stypendium socjalnego jest ustalana indywidualnie przez uczelnię.

Stypendium naukowe

Stypendium naukowe, zwane również stypendium rektora, to wsparcie finansowe wypłacane w nagrodę za wysokie wyniki w nauce. Może je otrzymać student, który uzyskał wysoką średnią naukową lub osiągnął wybitne rezultaty w innych dziedzinach, np. w sporcie. Świadczenie przysługuje dopiero od drugiego roku studiów, jednak słuchacze studiów II stopnia mogą wnioskować o stypendium naukowe już od pierwszego semestru. W przypadku stypendium naukowego konieczne jest złożenie przez studenta wniosku. Studentom, za wybitne osiągnięcia w nauce, przysługuje również stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O takie wsparcie mogą starać się osoby z konkretnymi osiągnięciami naukowymi, sportowymi lub artystycznymi, które są związane z kierunkiem kształcenia. Informacji na temat stypendiów najlepiej szukać na stronie uczelni, np. https://wseiz.pl/.

Jak ubiegać się o stypendium?

Staranie się o stypendium wymaga od studenta zaangażowania już na samym początku. Warto włożyć trochę wysiłku, składając wniosek o stypendium, aby przez cały rok otrzymywać bezzwrotne wsparcie finansowe. W ubieganiu się o stypendium należy przede wszystkim zadbać o terminowe złożenie wniosku. Istotną kwestią jest również weryfikacja poprawności dokumentacji.

Wybierz studia w WSEiZ, a stypendium pomoże sfinansować czesne

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie to jedna z najlepszych niepublicznych szkół techniczno-artystycznych w kraju. Swoim studentom oferuje zróżnicowaną pomoc materialną. Mogą korzystać ze stypendiów socjalnych, stypendiów specjalnych dla osób niepełnosprawnych, stypendiów rektora dla najlepszych studentów oraz zapomóg. Wysokość pomocy materialnej ustalana jest na każdy semestr przez Rektor Uczelni w porozumieniu z Samorządem Studenckim. W niektórych przypadkach wysokość wsparcia finansowego przekracza koszt miesięcznej raty czesnego. Studenci WSEiZ mogą również ubiegać się o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto dla osób aktywnie działających na rzecz społeczności akademickiej oraz w Samorządzie Studenckim uczelnia przewidziała zniżki.

Data publikacji: 13-02-2024