Współpraca z wydawnictwem subsydiowanym to szansa zwłaszcza dla debiutujących pisarzy. Nie zawsze mają oni wiedzę potrzebną w self-publishingu ani taką renomę, która pozwala na publikację tradycyjną. Subsydiowany model wydawniczy zakłada, że część inwestycji związanej z przygotowaniem, dystrybucją i promocją książki ponosi jej autor. Czy jest to opcja, którą warto wziąć pod uwagę? Sprawdziliśmy.
Model subsydiowany – na czym polega?
Początkujący pisarz powinien zapoznać się z modelem subsydiowanym i rozważyć możliwość poniesienia części kosztów publikacji swojej książki. To opcja, która jest bardziej opłacalna od vanity i self-publishingu pod kątem ekonomicznym. Debiutant zyskuje przy tym wsparcie i opiekę na etapie redakcji, korekty, przygotowania szaty graficznej, druku książki, dystrybucji, a także promocji i sprzedaży. Współpraca z doświadczonym wydawnictwem, które ma już sieć dystrybucji i sprawdzone działania marketingowe, to szansa na wydanie książki i dotarcie z nią do czytelników.
Dla kogo jest publikacja subsydiowana?
Publikacja subsydiowana jest odpowiednia dla debiutantów i początkujących pisarzy. Jeśli poprzednie próby kontaktu z wydawcami spotykały się z odmową publikacji w modelu tradycyjnym, subsydiacja może być dobrym rozwiązaniem. Okazuje się, że dziś często również niezależni autorzy skłaniają się w stronę alternatywnych modeli wydawniczych.
Czy warto publikować w modelu subsydiowanym?
W przeciwieństwie do vanity i self-publishingu, autor decydujący się na publikację w modelu subsydiowanym nie działa na własną rękę. W przypadku np. beletrystyki, wsparcie doświadczonego wydawnictwa w zakresie dystrybucji i promocji jest kluczowe, aby książka trafiła na rynek i zainteresowała odpowiednich odbiorców. Brak znajomości realiów rynkowych, subiektywne spojrzenie twórcy na dzieło, brak praktyki i rozpoznawalnego nazwiska – są to bariery, które trudno pokonać początkującym pisarzom. Wydawnictwo pomaga im w opracowaniu planów wydania, szaty graficznej, strategii promocyjnej, dokładnie informuje o tym, jakie działania zamierza podjąć i realnie, rzeczowo opisuje rynek.
Współpraca z wydawnictwem w formie subsydiacji
Jeśli chcesz wydać książkę w modelu subsydiowanym, zacznij od znalezienia odpowiedniego wydawnictwa, które oferuje taką możliwość. Najlepiej, jeśli publikuje typ literatury zgodny z tym, co piszesz. Dla przykładu Novae Res, które jest liderem w zakresie wydawania subsydiowanego na polskim rynku, pozyskuje głównie dzieła beletrystyczne i popularnonaukowe. Możesz zgłosić chęć współpracy z wydawnictwem poprzez formularz zgłoszeniowy, dołączając do niego krótkie streszczenie swojego dzieła. Pozytywna weryfikacja oznacza podpisanie umowy i ustalenie warunków współpracy.
Zobacz również: Kursy zawodowe w Dębicy: Zwiększ swoje szanse na rynku pracy dzięki odpowiednim szkoleniom
Data publikacji: 05-07-2023